گزارش هفتگی کلاس فکرانه ۱۵


۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ / ۰۲:۴۱:۲۲
۱۱۶


سلام علیکم گزارش هفتگی کلاس فکرانه خدمت شما عزیزان ارائه می‌گردد. 

بازی فکری 

عنوان : بازی برج هیجان و اُنو

اهداف : دقت و تمرکز ، ریسک پذیری ، سرعت عمل ، افزایش اعتماد به نفس ،

اصول پیش دبستان : توسعه توانایی های ذهنی

اصول روش میزان : اصل شادابی و نشاط ، اصل یادگیری مبتنی بر تلاش 

روش انجام بازی برج هیجان (جنگا):

برای شروع بازی باید بلوک های چوبی رو به صورت افقی و عمودی روی هم بچینید تا یک برج ۱۸ طبقه چوبی ساخته بشود . این برج باید ۱۸ طبقه و در هر طبقه باید ۳ بلوک قرار بگیرد. بلوک ها باید یک ردیف افقی ویک ردیف عمودی چیده بشود .بعد از اینکه برج چوبی تکمیل شد، بازیکنی که برج را چیده باید بازی را شروع کند . روش بازی به این صورت است که هر بازیکن به نوبت باید یک بلوک چوبی را از هر جایی غیر از دو ردیف اول ( بالای برج ) بردارد.هر بازیکنی که برج را خراب کند، باخته است !

هر یک از بازیکنان به صورت دلخواه یکی از مهره ها را انتخاب و با یک دست آن مهره را از جای خود خارج کرده و بر روی برج قرار می دهد این کار به صورت نوبتی ادامه پیدا می کند ، کسی که باعث ریزش برج شود بازنده بازی است.

روش انجام بازی اُنو :

در ابتدای بازی همه کارت ها بر خورده و به هر نفر 7 کارت داده می‌شود. بقیه کارت ها در مرکز صفحه بازی طوری قرار داده می‌شود که تصویر آن‌ها مشخص نباشد.

شروع بازی به این صورت است که یکی از کارت های انبار (کارت های اضافی) برگردانده شده و بازی از سمت راست کسی که کارت ها را پخش کرده آغاز می شود. در این هنگام یکی از 2 حالت زیر رخ می‌دهد :

– کارت دارای عدد و رنگ باشد.

در این حالت شخصی که نوبت بازی در اختیار اوست باید از کارت های انتخاب شده، کارتی را قرار دهد که عدد، رنگ یا سمبل روی آن با کارت روی زمین یکی باشد.
مثلا اگر کارت روی زمین 7 قرمز باشد، شخص می تواند هر کارت 7 یا هر کارت قرمز را بر روی آن قرار دهد.

اگر بازیکن در نوبت خود نتواند کارتی را از دست خود خارج کرده و در بازی قرار دهد، باید یکی از کارت های انبار را بر دارد و به دست خود اضافه کند. اگر کارت برداشته شده، قابل بازی کردن باشد، می تواند آن را به بازی اضافه کند. در غیر این صورت نوبت نفری بعدی می رسد. ممکن است به دلایل مختلف بازیکن نخواهد از کارت های خود استفاده کند. در این حالت وی باید یکی از کارت های انبار را به دست خود اضافه کند.

 

روش اجرا بازی شعبده باز:

برای شروع بازی شعبده باز به هر یک از بازیکنان یک دست وسایل شعبده‌بازی داده می‌شود و کارت‌های بازی به پشت در وسط قرار می‌گیرد. یکی از بازیکنان کارتی را رو می‌کند و همه‌ی بازیکنان به سرعت وسایل خود را طبق کارت طوری روی هم می‌چینند که: وسایل رنگی روی کارت دیده شوند، وسایل خاکستری دیده نشود و از وسایلی که در کارت نیست، استفاده نشود. کسی که زودتر از همه وسایلش را طبق کارت بچیند، کارت را به عنوان امتیاز برای خود برمی‌دارد و کارت بعدی را رو می‌کند.

پویانمایی

عنوان : امام مهربانی

اهداف : آشنایی با زندگی اهل بیت 

اصول پیش دبستان : نشانه های دینی 

اصول روش میزان : اصل تقید به ارزش های دینی 

 

روش اجرا

در روز تولد امام حسن (ع) فرصت خوبی بود تا در مورد معجزات امامان و پیامبران با نوآموزان گفتگو شود. 

ابتدا در مورد ابر قهرمانان دنیای غرب صحبت شد و به یک نظر جمعی رسیدیم که آنها ساخته ذهن یک نویسنده می باشند. 

بعد با نوآموزان در مورد  یکی از معجزات حضرت امیرالمومنین علی (ع) گفتکو شد که بسیار مورد توجه قرار گرفت. 

در ادامه پویانمایی در مورد امام حسن مجتبی و مهربانی ایشان برای نوآموزان پخش گردید. 

 

گفتگو 

عنوان : روز ارتش 

اهداف : آشنایی با نیرو های نظامی. از خود گذشتگی شهیدان و جانبازان در دفاع مقدس

اصول پیش دبستان و روش میزان : اصل هویت ملی

روش اجرا: 

ابتدا با نوآموزان در مورد از خود گذشتگی شهیدان و جانبازان در دفاع مقدس و نیروهای نظامی و کمبود سلاح و تجهیزات نظامی گفتگو شد. 

در ادامه در مورد پیشرفت تجهیزات نظامی و قدرت نیروهای نظامی برای نو آموزان رژه نیرو های مسلح پخش گردید تا با توان دفاعی ایران عزیزمان بیشتر آشنا شوند. 

 

برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.