آثار و برکات سوره مبارکه جمعه


۱۸ مهر ۱۴۰۰ / ۱۰:۲۶:۰۹
۵۵۸


امروز میخوایم باهم دیگه فواید سوره جمعه رو یاد بگیریم...

┈┅ ❁ـ﷽ـ❁ ┅┈

🔸️در فضیلت این سوره از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم رواست شده است: هر کس سوره جمعه را قرائت نماید خداوند ده برابر کسانی که در نماز جمعه شرکت می کنند ونیز کسانی که در شهرهای مسلمان نشین به نماز جمعه نمی روند، حسنه عطا می کند.

🔹️از امام صادق علیه السلام نیز نقل شده: هر کس این سوره را در هر شب جمعه بخواند کفاره گناهان ما بین دو جمعه خواهد بود. 

🔸️حضرت امام محمد باقر علیه السلام نیز فرمودند: سوره جمعه و منافقون را قرائت کن زیرا قرائت این دو سوره در روز جمعه در نماز صبح و ظهر و عصر سنت است. 

🔹️در سخنی از امام صادق علیه السلام هم امده است: برای هر مؤمنی لازم و شایسته است که اگر شیعه ما است سوره جمعه و اعلی را در شب جمعه بخواند و در نماز ظهر روز جمعه سوره جمعه و منافقون را بخواند که اگر چنین کند مانند ان است که همسنگ عمل پیامبر خدا را انجام داده است و پاداش کارهای او و ثواب های او فقط بهشت است.

🔸️امام محمد باقر علیه السلام فرموده اند: خداوند به وسیله سوره جمعه مؤمنان را گرامی داشته است. رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم سوره جمعه را بشارتی برای مومنان و سوره منافقون را توبیخی برای منافقان قرار داد به همین سبب نباید قرائت این دو سوره را  در نماز جمعه ترک کرد.

💠آثار و برکات سوره جمعه:

۱) دور کننده امور خوفناک

هر کس در هر شب و روز ، سوره جمعه را قرائت نماید از آنچه می ترسد ایمنی می یابد و هر چیز خوفناک و ترسناکی از او دور می شود.(۶) همچنین از ایشان روایت است: هر کس در قرائت سوره جمعه مداومت ورزد اجر عظیمی نصیب او خواهد شد و از هر چیزی که موجب ترس و خوف اوست ایمن می گردد.

۲) دور کننده وسوسه شیاطین

امام صادق علیه السلام در این باره فرموده اند: هر کس شب ها و روزها در صبح و عصر، سوره جمعه را قرائت نماید از وسوسه شیطان ایمن می شود و خداوند گناه آن روز او را می بخشد.

۳) برای حفظ زراعت

برای حفظ زراعت و محصول کاشته از افت ها و ایجاد برکت در آنها آیه ۴ سوره جمعه را بر یک صدف در روز جمعه بنویسد و در زمین کشاورزی بیندازد هم چنین اگر این آیه را بنویسد  ودر هر چیزی قرار دهند سبب حفظ و برکت در آن میشود.

 

📜منابع:

📚مجمع البیان، ج۱۰، ص۵

📚بحارالانوار، ج۸۶، ص۳۶۲

📚علل الشرائع، ج۲، ص۳۵۶

📚ثواب الاعمال، ص۱۱۸

📚تهذیب الاحکام، ج۳، ص۶

📚تفسیرالبرهان، ج۵، ص۳۷۱

📚همان

📚همان

📚خواص القرآن و فوائده، ص۱۳۱

و من الله توفیق...

برچسب‌های این مطلب:

هشتم سوره جمعه اثار و برکاتبرای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.