ممکن است گوگل یا مایکروسافت از بین بروند!

مایکروسافت و گوگل پس از پایان آتش‌بس شش ساله دوباره آماده‌ی نبرد می‌شوند

نهههههههههههه


۱۰ تیر ۱۴۰۰ / ۱۰:۲۵:۳۸
۵۸۹
۶


یا ابوالفضل!  دوبارههههههههه نه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، مایکروسافت و گوگل به آتش‌بس شش ساله برای نبردهای قانونی پایان داده‌اند. روزنامه‌ی فایننشال تایمز و خبرگزاری بلومبرگ هر دو گزارش داده‌اند که این دو شرکت در سال ۲۰۱۵ آتش‌بس غیرعادی را منعقد کردند که در ماه آوریل منقضی شده است. گفته می‌شود این پیمان برای جلوگیری از بروز درگیری‌های قانونی و شکایت به نهادهای نظارتی امضا شده بود.

بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ مایکروسافت کمپین تبلیغاتی علیه فعالیت‌های گوگل در حوزه‌های مختلف را آغاز کرد که این کمپین به عنوان Scroogled شناخته شد. اما بعد از آغاز آتش‌بس قانونی این دو شرکت، طی سال‌های گذشته هیچ کدام از این دو شرکت در هیچ زمینه‌ای از یکدیگر شکایت نکرده‌اند.

اما حالا این دو شرکت بعد از سال‌ها دیگر رودربایستی را کنار گذاشته‌اند و اخیرا شاهد نشانه‌هایی مبنی بر شعله‌ور شدن درگیری‌های این دو شرکت هستیم. پس از حمایت عمومی مایکروسافت از قانونی در استرالیا که گوگل را محبور به پرداخت هزینه برای ناشران کرد، گوگل هم مایکروسافت را به دلیل تلاش برای برای شکستن راه و رسم وب آزاد مورد انتقاد قرار داد. مایکروسافت همچنین از کنترل گوگل بر بازار تبلیغات انتقاد کرده و مدعی شده که تبلیغ‌دهندگان مجبور به استفاده از ابزارهای گوگل می‌شوند که این رویکرد افزایش درآمدهای این شرکت را در پی دارد.

همانطور که گفتیم به لطف انعقاد یک آتش‌بس نامعمول بین این دو شرکت، طی ۵ سال گذشته خبر خاصی از درگیری‌های آن دو منتشر نمی‌شد. به عنوان مثال سال گذشته که دولت آمریکا دادخواستی علیه انحصار گوگل در بازار موتورهای جستجو تنظیم کرده بود، مایکروسافت در این رابطه ساکت ماند و این در حالی است که مایکروسافت رتبه‌ی دوم این بازار را در اختیار دارد.

مایکروسافت و گوگل

مایکروسافت برای اجرای اپلیکیشن‌های اندروید در ویندوز ۱۱ دست به دامن آمازون شد.

فایننشال تایمز گزارش داده که قرار بود توافقنامه‌ی بین مایکروسافت و گوگل همکاری بین این دو شرکت را بهبود بخشد و مایکروسافت امیدوار بود راهی برای اجرای اپلیکیشن‌های اندروید در ویندوز پیدا کند. اما روشن است که این همکاری صورت نگرفت و مایکروسافت هم در عوض برای اجرای اپلیکیشن‌های اندروید در ویندوز ۱۱ به آمازون روی آورده است.

پیش از آغاز این آتش‌بس، هر دو شرکت مشغول نبردهای مختلفی با یکدیگر بودند و به نظر می‌رسد دوباره شاهد داغ شدن این درگیری‌های خواهیم بود. طی این سال‌ها مایکروسافت و گوگل تحولات متعددی را پشت سر گذاشته‌اند اما تمام شواهد و قرائن از آغاز دوباره‌ی درگیری‌ها بین این دو غول تکنولوژی خبر می‌دهند.
برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.