آزمایش فرار خلال دندان


۱۲ خرداد ۱۳۹۹ / ۰۸:۲۹:۴۶
۱۸۵۹


چرااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا ؟

یک ماهیتابه را از آب پر کنید و 5 تا خلال دندان را بشکل یک پنج ضلعی بر روی آب بچینید.حالا خلال دندان خاص را در مرکز پنج ضلعی شناور کنید، خواهید دید که پنج ضلعی شکسته شده و هر کدام از خلال دندانها به یکسو می‌روند.

ممکن است دوستانتان بگویند که این شعبده بازی نیست پس دوباره 5 خلال دندان را بشکل پنج ضلعی بچینید و خلال دندان جادویی را دست یکی از داوطلبین داده و بخواهید همین کار را تکرار کنند.او خلال دندان را وسط پنج ضلعی گذاشته ولی هیچ اتفاقی نمی‌افتد زیرا این یک ترفند علمی است.

مواد مورد نیاز:

 • ماهیتابه حلبی(بشقاب غذای چینی بهتر است)
 • آب
 • 6 عدد خلال دندان چوبی مسطح
 • صابون مایع ظرف شویی

روش کار:

کارهایی که قبل از شروع آزمایش باید انجام بدهید:

 1. یکی از خلال دندان‌ها را در مایع صابون غوطه ور کنید و آن را کنار بگذارید.
 2. حتما باید ماهیتابه تمیز باشد آنرا خوب بشورید و پر از آب کنید.

شروع آزمایش:

 1. دوستانتان را جمع کنید و پنج تا از خلال دندانهای بدون صابون را بشکل پنج ضلعی در آورید.نوک خلال دندانها باید بر روی هم قرار بگیرند تا شکل پنج ضلعی ثابت بماند.برای اولین بار کمی شاید نیاز به مهارت داشته باشد برای همین قبلا در منزل چندین بار تمرین کنید تا براحتی بتوانید خلال دندانها را بشکل پنج ضلعی بچینید.
 2. حالا برای دوستانتان توضیح دهید که شما خلال دندانها را بشکل پنج ضلعی چیده‌اید و با قدرت خاصی که دارید با خلال دندان ششم این پنج ضلعی را منهدم می‌کنید.
 3. خلال دندانی که قبلا داخل صابون ظرف شویی گذاشته بودید را برداشته دستتان را بر روی خلال دندان تکان دهید تا دیگران تمرکز کنند.
 4. حالا خلال دندان خاص را در مرکز پنج ضلعی قرار دهید(سعی کنید حتما خلال دندان صابونی درست در وسط پنج ضلعی شناور شود) پنج خلال دندان هر کدام به سویی می‌روند.
 5. اگر دوستانتان حرف شما را قبول نداشتند دوباره خلال دندانها را بشکل پنج ضلعی چیده و خلال دندان خاص را داده و بخواهید امتحان کنند ولی هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

*علت:

همه داستان مربوط به  آب است.(آب از ذرات ریزی بنام مولکول تشکیل شده است)مولکولهای آب یکدیگر را ربوده و بهم میچسبند(بخاطر همین وقتی مقداری آب بر روی زمین یا شیشه بریزد آنها بصورت یک قطره کوچک بهم چسبیده‌اند)سطح آب یک لایه از مولکولهای چسبیده بهم دارد که کشش سطحی آب نامیده می‌شود.خلال دندانها مسطح و تمیز بوده و بر روی این لایه شناور باقی می‌ماند.

کشش سطحی آب

آیا بخاطر دارید که ما خلال دندان ششم را داخل ظرف مایع صابون قرار دادیم؟مولکولهای صابون باعث شکستن کشش سطحی آب می‌شوند.این اثر بصورت یک حلقه گسترده پخش می‌شود(مثل موج در آب وقتی سنگی در رودخانه پرتاب می‌شود)خاصیت کشش سطحی آب خلال دندانها را کنار هم نگه می‌دارد.

کشش سطحی آب

به محض اینکه صابون به آب اضافه می‌شود کشش سطحی بر نخواهد گشت به همین علت است که اگر دوباره این کار را بخواهید تکرار کنید دیگر امکان ندارد.فقط برای دفعه اول قابل اجرا بوده و شما باید مجددا ظرف را شسته و تمیز کنید و از خلال دندانهای جدید برای انجام مجدد استفاده کنید.

 

 

برچسب‌های این مطلب:

دانش‌افزایی دانش‌آموزی
برای درج دیدگاه باید ابتدا به عنوان کاربر به سایت وارد شده باشید.